To ciekawe, że czujemy takie opory przed nauką nut. Tabulatury wcale nie są łatwiejsze, bo czy cyfry i znaczki graficzne muszą być bardziej przyjazne? Zapisu nutowego i czytania nut uczymy się przecież w szkole, w każdej chwili wystarczy więc jedynie odświeżyć informacje. Zwłaszcza, że wszyscy teoretycy i większość muzycznych praktyków podkreśla jeden bardzo istotny fakt: zapis nutowy jest bardziej dynamiczny i lepiej oddaje niuanse utworów w przeciwieństwie do nieco uproszczonego zapisu tabulaturowego.
Tak czy inaczej nic nie stoi na przeszkodzie by jednocześnie opanowywać chwyty na gitare i podstawy teorii muzyki łącznie z zapisem nutowym.
Zacznijmy może od oznaczania i odmierzania długości nut.
W zapisie nutowym jak wiadomo posługujemy się pięciolinią, pozycja na pięciolinii oznacza wysokość dźwięku natomiast kształt (forma nuty) odpowiada za jej długość. Chwyty na gitare należy więc dostosować do jednego i drugiego parametru.
Jeśli chodzi o długość dźwięków, w zapisie nutowym najczęściej spotykamy nuty z zakresu od szesnastek do całych nut. Jeśli przyjmiemy, że cała nuta to cztery (spróbujmy z równomiernym odliczaniem co sekundę: jeden, dwa , trzy, cztery) to należy uznać, że dźwięk zapisany w postaci całej nuty powinien w naszym wykonaniu wybrzmiewać przez cztery sekundy. Kolejną nutą jest półnuta, która trwa o połowę krócej – w naszym przykładzie odpowiednio dwie sekundy. Następnie pojawia się ćwierćnuta czyli dźwięk trwający jedną sekundę, potem ósemka (½ sekundy) i szesnastka (¼) sekundy. W praktyce długość trwania poszczególnych dźwięków uzależniona jest od metrum utworu, a o tym opowiemy w kolejnych postach.
Tagi: gitara moja basówka pierwsze kroki Harley Benton gitara Gitara basowa sklepYamaha PSR E 423 gitara sklepmoja basówka pierwsze kroki Forum o gitarze basowej