Struny gitarowe są tym elementem gitary, który jest najbardziej eksploatowany. Nie należy więc dziwić się, że z czasem jakość dźwięku staje się coraz gorsza, to efekt zużycia strun, które od czasu do czasu wymagają wymiany. Żywotność strun przedłużymy jeśli będziemy o nie dbać i regularnie (a najlepiej po każdym użyciu) poddawać określonym zabiegom pielęgnacyjnym.
Zobacz również koszulki dla gitarzystów
Stan strun zmienia się w wyniku kontaktu z naszymi dłońmi i w efekcie częstego przestrajania czy dostrajania gitary. Niektóre techniki gry na gitarze również przyczyniają się do szybszego zużywania się strun. Nie bez znaczenia jest też wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przechowujemy gitarę i w którym na niej gramy oraz to, w jakim stopniu gitara i struny narażone są na działanie kurzu i innych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.
Jak więc dbać o struny gitarowe?
Przede wszystkim przed przystąpieniem do gry należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce. W trakcie jeśli nasze dłonie nadmiernie się pocą w trakcie gry również należałoby je od czasu do czasu przemyć. Po zakończeniu gry struny należy wyczyścić. Można to zrobić przy użyciu specjalnego preparatu do czyszczenia strun albo spirytusu. W czasie eksploatacji gitary zwracajmy uwagę na to, by nie narażać strun na kontakt z wilgocią, bo rdza na strunach nie tylko pogarsza brzmienie, ale jest też zagrożeniem dla progów również wykonanych z metalu. Zabiegiem przedłużającym żywotność strun jest polecane przez niektórych gitarzystów wygotowywanie ich we wrzątku. Z tym jednak należy uważać. Kiedy już struny się zużyją lub zniszczą należy je wymienić.