W poprzednich postach powiedzieliśmy już sobie co odróżnia gitary od innych instrumentów strunowych szarpanych i jakie są podstawowe elementy gitary. Wymieniliśmy gryf, korpus i pudło rezonansowe, oraz obowiązkowe struny. Poza nimi gitara składa się jeszcze z paru ciekawych elementów, których nazwy też powinniście opanować (bo tak jak pisaliśmy wcześniej podstawową terminologię znać trzeba choćby po to by móc porozumieć się z obsługą sklepu, a już na pewno po to by bez problemu poradzić sobie z wyszukiwaniem informacji w internecie).
Gryf gitary zakończony jest główką, na której znajdują się stroiki (klucze). Główka jest w zasadzie jedynie mocowaniem dla stroików, które jak sama nazwa wskazuje służą strojeniu gitary. To takie specjalne pokrętła, którymi regulujemy napięcie strun poprzez odkręcanie (luzowanie) lub dokręcanie (zwiększanie naprężenia). Po przeciwnej stronie, na pudle rezonansowym znajduje się tzw. mostek, z którego wychodzą poszczególne struny. Przy okazji zaznaczam, że ilość strun w gitarach może być różna, gitara klasyczna i akustyczna zazwyczaj mają ich sześć, chociaż spotyka się również gitary siedmiostrunowe.
W gitarze akustycznej możecie spotkać się też z elementem nazywanym łezką. Jest to specjalne zabezpieczenie mocowane na pudle rezonansowym, mniej więcej na wysokości tego miejsca, w którym uderzamy struny. Łezka zabezpiecza pudło rezonansowe (bądź korpus gitary elektrycznej) przed zarysowaniami powstającymi często przy użyciu kostki do gry (nie mylić z kostką – efektem gitarowym).
Gitara elektryczna zbudowana jest nieco inaczej. O jej budowie opowiem w kolejnych postach.