Gitara basowa ma niskie, mocne i głębokie, a przez to bardzo charyzmatyczne brzmienie. Solówki na basach najbardziej czarują w wielu utworach muzycznych, a basistów otacza splendor równy splendorowi zespołowych liderów. Gitara basowa wynaleziona została w charakterze zastępstwa dla…kontrabasu. Początkowo gitary te wykorzystywano jedynie w charakterze tła, nadawały rytm, zaliczano je do sekcji rytmicznej zespołu, z czasem ich dźwięk zaczął fascynować, pojawiły się solówki gitarowe i dziś gitara basowa nie jest już instrumentem jednym z wielu – jest jedną z brzmieniowych podstaw w większości gatunków muzycznych, a rock i hard rock bez tego typu gitary nie istnieje.
Gitary basowe – rodzaje i osprzęt
Gitarę basową kojarzymy głównie z gitarami elektrycznymi i faktycznie w takiej postaci najczęściej są wykorzystywane, choć istnieją też basowe gitary akustyczne, stosunkowo rzadkie, ale używane np. w bluesie.
Gitary basowe, jak już wspomnieliśmy wcześniej, stanowią tło rytmiczne dla innych instrumentów bądź służą do solowych popisów o wyjątkowej charyzmie i mocy.
Elektryczną gitarę basową stworzył Amerykanin Leo Fender jako alternatywę dla kontrabasu. Grać na gitarowym basie można kilkoma technikami: szarpiąc struny basowe, uderzając je kostką albo kciukiem. Basiści podrywają też struny palcami lub dociskają do progów. Do efektownej gry na basie niezbędny jest wzmacniacz. Wzmacniacz z korektorem i głośnikiem to tzw. piec, natomiast wzmacniacz bez dodatków to w gitarowym slangu „głowa”.