Gitara akustyczna jest rodzajem gitary klasycznej. Ten rodzaj gitary pojawił się wskutek zapotrzebowania na wzmocnienie brzmienia gitary grającej w zespole innych instrumentów, choć część osób do grona gitar akustycznych zalicza też wszystkie gitary brzmiące klasycznie w odróżnieniu od gitar elektrycznych. Tak czy inaczej typowa gitara akustyczna różni się od klasycznej budową: ma węższy gryf i większe pudło rezonansowe, co z jednej strony ułatwia chwytanie akordów, z drugiej zaś wzmacnia siłę dźwięku. W gitarach akustycznych stosowane są też inne struny – stalowe, w odróżnieniu od strun nylonowych przeznaczonych do gitar klasycznych.
Wzmocnienia w gitarze akustycznej
Ponieważ gitara akustyczna jest większa i ma węższy gryf przy jednoczesnym zastosowaniu stalowych strun konieczne było wzmocnienie konstrukcji gitary. Wprowadzono lepsze połączenie gryfu i pudła rezonansowego oraz modyfikacje w mechanizmie naciągu strun, który w gitarach akustycznych wyewoluował do postaci przekładni ślimakowych.
Jak brzmi gitara akustyczna?
Głośniej i ostrzej od klasycznej, co wynika z konstrukcji i z zastosowania metalowych strun. Gitary akustyczne są powszechnie wykorzystywane w bluesie, country, folku, grają na nich zespoły rockowe i jazzmani.
Gitary akustyczne doskonale nadają się do nauka gry na gitarze, generują wyraziste dźwięki, które dosyć łatwo zidentyfikować nawet osobom o średnio czułym słuchu muzycznym. Do gry na gitarach ze stalowymi strunami należy wykorzystywać klocki, dzięki którym gra się łatwiej, przyjemniej i na początkowym etapie – mniej boleśnie.