Podstawowe efekty gitarowe do gitar elektrycznych mają postać kostek. Jedna kostka to jeden efekt z opcją regulacji brzmienia tegoż efektu. Efekty gitarowe można łączyć w wieloczęściowe zestawy, ale to już opcja dla gitarzystów zaawansowanych. Na początku najlepiej jest korzystać z dobrodziejstw kilku najpopularniejszych efektów gitarowych i to w postaci kostek, dzięki którym można włączać i wyłączać efekt stopą. Są to między innymi: equalizer, delay i reverb.
Charakterystyka efektów gitarowych
Equalizer służy do korekty barwy dźwięku w gitarach elektrycznych. Regulacja odbywa się przez korektę częstotliwości tonów. Można w ten sposób dowolnie poprawiać poszczególne zakresy tonów tj. tony średnie, niskie i wysokie. Equalizer wydobywa z gitary głębię nieosiągalną w grze bez tego typu wspomagania.
Reverb, w języku polskim – pogłos, jest sztucznym efektem zanikania dźwięku. Powoduje coś w rodzaju echa czy też raczej wydłużenia czasu trwania dźwięku z jednoczesną redukcją jego parametrów: mocy, głośności, wyrazistości.
Równie często wykorzystywanym efektem jest efekt delay czyli opóźnienia. Często stosowany w reggae i w utworach muzycznych bazujących na rytmie.
Oprócz efektów gitarowych typu kostki, dla zmiany barwy lub wzbogacenia gry można skorzystać również z efektów generowanych komputerowo. Na rynku dostępne jest specjalne oprogramowanie dla gitarzystów, udostępniające efekty gitarowe porównywalne z tymi osiąganymi dzięki kostkom. Na koncertach programy tego typu raczej się nie przydadzą, ale pomogą w ćwiczeniach i dopracowywaniu kompozycji.