Tabulatury są traktowane jako muzyczny tryb ułatwień, ale stosujemy je głównie w zapisie muzycznym dla gitary. Dlaczego? Dlatego, że gitara jest specyficznym instrumentem. Mianowicie pozwala na wydobywanie jednego dźwięku w co najmniej kilku miejscach. W przeciwieństwie do pianina, w którym każdy klawisz odpowiada tylko jednemu dźwiękowi, w gitarze te same dźwięki można zagrać na bardzo wiele sposobów. Między innymi dlatego wprowadzono zapis tabulaturowy, który z jednej strony pozwala na odrzucenie zapisu nutowego, z drugiej jest też chyba najbardziej obrazowym zestawem wskazówek odnośnie techniki gry.
Tabulatury są popularniejsze od nut, co oczywiście nie oznacza, że muzycy gitarowi z nut nie korzystają. To raczej kwestia preferencji i wykształcenia muzycznego, niż jakichkolwiek innych powodów.
Przy pomocy tabulatur również można nauczyć się wirtuozerii, podstawą tak czy inaczej są niejakie predyspozycje do gry na gitarze i ćwiczenia poparte talentem muzycznym. Pozostałe kwestie mają zdecydowanie drugorzędne znaczenie.
W poprzednim poście dotyczącym tabulatur pisałam już jak je odczytywać.
Pozostaje kwestia zapisu i zdobywania tabulatur do utworów które chcemy zagrać. Zapis tabulaturowy można wykonać przy pomocy programów dedykowanych muzyce i gitarom. Natomiast same tabulatury są do kupienia w większości sklepów muzycznych, również w internecie, choć faktem jest, że wielu muzyków wciąż dosyć niechętnie wydaje nuty i tabulatury, prędzej znajdziemy je w opracowaniach tematycznych.