Każdy utwór można zagrać na wiele sposobów, pomijając już różnorodność akordów tj. fakt, że każdy akord również może zostać w różny sposób wykonany, mamy do dyspozycji techniki gry, które możemy ćwiczyć właściwie od samego początku nauki. Innymi słowy jeśli masz już dość nauki chwytów, a podstawowe chwyty na gitarę masz jako tako opanowane możesz poeksperymentować z technikami, tym sposobem urozmaicisz sobie naukę i grę na gitarze.
Oprócz technik gitarowych można sięgnąć po techniki takie jak legato, staccato, spiccato i portato.
Każdą z tych technik można zastosować nie tylko w odniesieniu do gitary, ale również w odniesieniu do skrzypiec czy fortepianu.
Przejdę teraz do omówienia tych technik.
Legato – to inaczej łączenie dźwięków, czy też płynne przechodzenie z jednego dźwięku w drugi. Łatwo to zaobserwować w przypadku instrumentów klawiszowych, w grze na gitarze przez legato rozumiemy technikę, która polega na wykorzystaniu lewej ręki tj. tą ręką należy stosować płynne przejścia pomiędzy dźwiękami (i akordami) zmieniając poszczególne chwyty na gitarę.
W przypadku staccato mowa raczej o technice pracy ręką prawą. W staccato ważne są przerwy między dźwiękami. Gitarzyści kojarzą je głównie z precyzyjnym kostkowaniem, którym wydobywane są pojedyncze dźwięki.
Kolejne techniki tj. spiccato i portato są już nieco mniej wyraziste, tj. mniej wprawne ucho raczej ich nie odróżni od wcześniej omówionych technik. Spiccato porównywalne jest z techniką gry na skrzypcach, w której skrzypek szarpie pojedyncze struny. Stosowane chwyty na gitarę nie mają większego znaczenia, w spiccato obowiązują po prostu nieco dłuższe przerwy pomiędzy dźwiękami niż w przypadku staccato. Jeszcze trudniej odróżnić portato, które jest techniką pośrednią pomiędzy staccato i legato. Pomiędzy dźwiękami stosuje się łagodne przejścia, ale wyraźnie zaznacza się też króciutkie przerwy.